Polihistor 2.0

Trump o Zełenskim: to dyktator’. Czego USA chce od Ukrainy?

Episode Summary

Amerykańska dyplomacja w Mińsku, relacje Polska–Ukraina, rozmowy z Rosją i decyzje Europy – to wszystko wpływa na globalny układ sił. Czy USA złagodzą sankcje wobec Białorusi? Jakie korzyści i koszty ponosi Polska, wspierając Ukrainę? Czy Rosja naprawdę dąży do pokoju, czy tylko gra na czas? Czy Europa faktycznie wzmacnia swoją obronność, czy to polityczny teatr? Wreszcie – dlaczego Trump nazywa Zełenskiego „dyktatorem” i czego USA chcą od Ukrainy? Świat się zmienia – posłuchaj odcinka i bądź na bieżąco! 🎧

Episode Notes

Amerykańska dyplomacja w Mińsku, relacje Polska–Ukraina, rozmowy z Rosją, a także strategiczne decyzje Europy i USA – to wszystko wpływa na naszą przyszłość. Jaka gra toczy się za kulisami?

- USA i Białoruś – Co kryje się za niespodziewanym spotkaniem przedstawiciela Waszyngtonu z Łukaszenką? 
- Polska a Ukraina – Czy nasze wsparcie dla Kijowa jest inwestycją, czy stratą? Jakie realne korzyści i koszty ponosi Polska?
- Rosyjskie reakcje po rozmowach w Arabii Saudyjskiej – Czy Moskwa faktycznie chce pokoju, czy to tylko gra na czas?
- Europa a wojna – Szczyt w Paryżu i nowe deklaracje o zwiększeniu wydatków na zbrojenia. Czy UE i NATO realnie wzmocnią swoje siły, czy to tylko polityczny teatr?
- Trump vs. Zełenski – Dlaczego były prezydent USA nazywa Zełenskiego "dyktatorem" i co naprawdę chce ugrać w stosunku do Ukrainy?

Świat zmienia się na naszych oczach – my pomagamy Ci go zrozumieć. Posłuchaj odcinka i bądź na bieżąco! 🎧

📧Macie pytania do nas? Piszcie: polihistor@mieroszewski.pl

**Polihistor 2.0 jest dostępny także jako podcast:**
Spotify → https://shorturl.at/fwJR0
Apple Podcasts → https://shorturl.at/cuwJX 

Prowadzący: 
Dr Ernest Wyciszkiewicz – doktor nauk o polityce, dyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego (wcześniej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia). Ekspert ds. polityki międzynarodowej, bezpieczeństwa energetycznego, sankcji i relacji UE-Rosja. Autor licznych publikacji i książek, m.in. „Geopolityka rurociągów”. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego oraz Université Marc Bloch w Strasburgu.

Dr Bartłomiej Gajos - historyk, starszy specjalista ds. badań, absolwent IH PAN i Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii Związku Sowieckiego (1917–1991), polityce historycznej. Obecnie realizuje projekt „Polityka historyczna Rosji wobec Polski i Ukrainy, 1999–2022”, w którym wykorzystuje analizę tekstu (text-mining). Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie Harvarda, laureat programu START FNP. Wkrótce ukaże się jego książka o polityce historycznej Rosji 2014-2022.

X:
Ernest Wyciszkiewicz → https://x.com/E_Wyciszkiewicz 
Bartek Gajos → https://x.com/BartlomiejGajos 

BlueSky:
Ernest Wyciszkiewicz → https://bsky.app/profile/ervitz.bsky.social
Bartek Gajos → https://bsky.app/profile/bartekgajos.bsky.social

Centrum Mieroszewskiego:
IG → https://www.instagram.com/mieroszewskipl/
Twitter → https://twitter.com/MieroszewskiPL 
Facebook → https://www.facebook.com/MieroszewskiPL 
Oficjalna strona → https://mieroszewski.pl/