Polihistor 2.0

Surowcowe zaloty Putina. Jak Rosjanie chcą uwieść Trumpa?

Episode Summary

Metale ziem rzadkich, takie jak tytan i lit, stają się coraz ważniejszym elementem gry o wpływy między USA, Ukrainą i Rosją. W tym odcinku sprawdzamy, czy Donald Trump ma rację, mówiąc o 500 miliardach dolarów potencjalnej umowy na wydobycie surowców na Ukrainie, analizujemy rosyjskie próby przyciągnięcia amerykańskich inwestorów aluminium oraz omawiamy skandaliczne zakończenie spotkania Wołodymyra Zełenskiego i Donalda Trumpa. Co to wszystko oznacza dla relacji międzynarodowych i kalkulacji politycznych Waszyngtonu? Nie przegap tego odcinka! 🎧

Episode Notes

Metale ziem rzadkich, takie jak tytan i lit, stają się coraz ważniejszym elementem gry o wpływy. Ostatnie wydarzenia na linii USA-Ukraina-Rosja pokazują, jak wielką wagę przywiązują światowi przywódcy do zasobów z branż technologicznych i przemysłowych. W tym odcinku poruszymy trzy najważniejsze tematy:

- 500 miliardów dolarów na stole. Czy Donald Trump ma rację, mówiąc o takiej wartości umowy na wydobycie metali ziem rzadkich na Ukrainie? Sprawdzamy, ile naprawdę jest tam minerałów takich jak tytan czy lit.
- Rosja w grze o surowce. Jak Kreml próbuje przeciągnąć amerykańskich inwestorów na swoją stronę, oferując m.in. aluminium? Czy ta zagrywka może wpłynąć na kalkulacje polityczne Waszyngtonu?

🎧 Nie przegap tego odcinka! 
 

📧Macie pytania do nas? Piszcie: polihistor@mieroszewski.pl


Prowadzący: 
Dr Ernest Wyciszkiewicz – doktor nauk o polityce, dyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego (wcześniej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia). Ekspert ds. polityki międzynarodowej, bezpieczeństwa energetycznego, sankcji i relacji UE-Rosja. Autor licznych publikacji i książek, m.in. „Geopolityka rurociągów”. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego oraz Université Marc Bloch w Strasburgu.

Dr Bartłomiej Gajos - historyk, starszy specjalista ds. badań, absolwent IH PAN i Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii Związku Sowieckiego (1917–1991), polityce historycznej. Obecnie realizuje projekt „Polityka historyczna Rosji wobec Polski i Ukrainy, 1999–2022”, w którym wykorzystuje analizę tekstu (text-mining). Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie Harvarda, laureat programu START FNP. Wkrótce ukaże się jego książka o polityce historycznej Rosji 2014-2022.

X:
Ernest Wyciszkiewicz → https://x.com/E_Wyciszkiewicz 
Bartek Gajos → https://x.com/BartlomiejGajos 

BlueSky:
Ernest Wyciszkiewicz → https://bsky.app/profile/ervitz.bsky.social
Bartek Gajos → https://bsky.app/profile/bartekgajos.bsky.social

Centrum Mieroszewskiego:
IG → https://www.instagram.com/mieroszewskipl/
Twitter → https://twitter.com/MieroszewskiPL 
Facebook → https://www.facebook.com/MieroszewskiPL 
Oficjalna strona → https://mieroszewski.pl/